Dekontaminacja SOR

Na szpitalnym oddziale ratunkowym ze względu na oczekujących pacjentów oraz ciągły ruch niejednokrotnie może dojść do sytuacji, w których jakość powietrza jest wielokrotnie gorsza niż w innych częściach szpitala. Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w 2022 roku jednym z największych zagrożeń w szpitalach była przenoszona drogą kropelkową i odporna na większość antybiotyków bakteria Klebsiella pneumoniae, która odpowiadała za 23,18% zakażeń w szpitalach. Z tego powodu dekontaminacja SOR staje się niezwykle ważna.

Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale gorsza jakość powietrza na SOR stanowi zagrożenie dla przebywających tam pacjentów oraz personelu. Samo przebywanie w szpitalnym oddziale ratunkowym może generować podwyższone ryzyko zakażenia – z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis, Brigham and Women’s Hospital w Boston oraz Uniwersytetu w Bernie wynika, że w szpitalnych oddziałach ratunkowych istnieje ryzyko zakażenia gruźlicą czy odrą. Z tego powodu dekontaminacja SOR ma kluczowe znaczenia dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego.

We wspomnianych badaniach pojawia się też konstatacja, że często wystarczy zadbać o odpowiednią wentylacją i zainstalować dostosowany do kubatury pomieszczenia medyczny oczyszczacz powietrza (jak np. taki jak Novaerus Defend 400 czy NV Protect 800), żeby zminimalizować ryzyko zakażenia się groźnymi drobnoustrojami.

dekontaminacja SOR