Dekontaminacja

Dekontaminacja to proces eliminowania różnego rodzaju niewidocznych gołym okiem substancji, które mogłyby być dla człowieka szkodliwe, trujące lub nawet śmiertelne. Poddaje się jej przedmioty i wnętrza pomieszczeń, ale tego terminu można używać także w odniesieniu do człowieka. W przypadku dekontaminacji pomieszczeń stosuje się różnorodne metody m.in.:

  • środki chemiczne,
  • promieniowanie UV,
  • ozonowanie,
  • filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air),
  • bezfiltrowa technologia plazmowa.

Warto też podkreślić, ze dekontaminacja nie jest tożsama z dezynfekcją i sterylizacją. Główne różnice polegają na zakresie działania. W ich wypadku ważny jest poziom redukcji logarytmicznej, który określa poziomy zabijania drobnoustrojów –  im wyższy, tym wolniej namnażają się patogeny. Dezynfekcja to poziom czwarty redukcji logarytmicznej, dekontaminacja piąty, a sterylizacja jest szóstym. Ujawniają się one w kontekście „Wytycznych projektowania, wykonania, odbioru i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą” opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia, które dzielą pomieszczenia na cztery klasy:

  • S1 – sale operacyjne. Ta klasa dzieli się na podklasy S1a, S1b i S1c, co zależy od typu wykonywanych operacji oraz przeznaczenia pomieszczenia.
  • S2 – sale pooperacyjne, oddziały anestezjologiczne i intensywnej terapii, izolatki, pomieszczenia przygotowania pacjentów i lekarzy; jednym słowem wszystkie pomieszczenia wymagające wysokich standardów higienicznych.
  • S3 – oddziały zakaźne oraz separatki.
  • S4 – pozostałe pomieszczenia.

Wytyczne opisują także wysokie wymagania czystości powietrza oraz obecności drobnoustrojów oraz pyłów, które powinny spełniać gabinety lekarskie, sale operacyjne czy gabinety stomatologiczne. Przykładowo, dla sal operacyjnych o klasie S1a czystość powietrza powinna być zgodna z wymogami normy PN-EN ISO 14644-1 [33]. Maksymalne dopuszczalne stężenie (szt./m3 powietrza) cząstek pyłu o wielkości ≥ 0,5 μm w 1 m3 może wynosić w obszarze ściśle chronionym (który powinien mieć powierzchnię ≥ 9 m2) 3520. Sprawia to, ze dekontaminacja medyczna wymaga zastosowania urządzeń najwyższej klasy oraz technologii która usuwa bakterie, wirusy i grzyby bez względu na oporność, zjadliwość czy rozmiar.

NV200-dekontaminacja