Dekontaminacja w szpitalu

Eliminacja czynników chorobotwórczych jest niezbędna w celu ograniczenia infekcji oraz zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko pacjentom, ale także personelowi medycznemu. Czynników zaś jest mnóstwo – według danych zgromadzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny w 2022 roku spośród 31 wymienionych czynników alarmowych wywołujących ogniska epidemiczne (nie wliczano ognisk SARS-CoV-2) jednym z największych zagrożeń były Klebsiella pneumoniae (23,18% zakażeń). Sprawia to, że dekontaminacja w szpitalu jest jednym z najważniejszych czynników bezpieczeństwa zdrowotnego.

Dekontaminacja przed operacją jest obowiązkowa, a operacje powinny być prowadzone w niemal sterylnych warunkach. Jest ona istotna zarówno w przypadku prostych zabiegów, jak i skomplikowanych, wielogodzinnych operacji. Przede wszystkim należy zachować odpowiednią czystość mikrobiologiczną powietrza, żeby zniwelować do minimum ryzyko zakażeń. Według „Wytycznych projektowania, wykonania, odbioru i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą”, które w kontekście dekontaminacji przed operacją opracowano na podstawie Health Technical Memorandum 03-1 w obszarze chronionym nie powinna ona przekraczać 70 JTK/m3. Dekontaminacja sali operacyjnej wiąże się ze spełnieniem określonych przepisów – wytyczne precyzują , że w strefie czystej powinno być mniej niż 25 ppm < 0,3 nm, a poza strefą czystą 75 ppm < 0,3 nm.

Dekontaminacja w szpitalu to element współczesnej medycyny i jest jednym z najważniejszych działań zapewniających bezpieczeństwo. W ochronie zdrowia i życia chorych nie możemy stawiać na półśrodki – szpitale i placówki medyczne powinny od razu postawić na wysokiej klasy urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń oraz wyspecjalizowane medyczne oczyszczacze powietrza, takie jak Novaerus Defend 400 czy Protect 800, żeby być pewnym, że bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego jest na najwyższym poziomie.

NV800 - dekontaminacja w szpitalu